Рекомендації практичного психолога батькам вихованців ДНЗ на час карантину

Шановні батьки! Карантин – вимушений тимчасовий захід, що вносить свої корективи в наше життя.
Насамперед, важливо дітям доступно пояснити, що таке карантин і чому вони вимушені перебувати вдома. Зважаючи на вік і життєвий досвід дітей, слід дібрати доступні слова. Малечі слід пояснити, що є маленький невидимий вірус (жива клітинка), яка може перебувати на предметах, дверних ручках, літати у повітрі, легко перемістися на долоню…,але вона дуже небезпечна для здоров’я.
Батькам важливо правильно відповісти дитині, щоб не нашкодити її емоційному здоров'ю та заспокоїти. Розкажіть, що люди сильно хворіють, лікарі намагаються їх врятувати й роблять все можливе, щоб знайти рішення. Не потрібно повідомляти малим дітям всі сумні деталі, але варто дати загальні пояснення.
"Найголовніше – бути чесним. Під час розмови з дитиною намагайтеся уникати висловлювань " скоро це закінчиться " або " я не знаю ". Поясніть дитині, що є речі, які залишаються невизначеними.
Якщо ви досі не пояснили дитині, що відбувається, обов'язково почніть обговорення. Діти знають, що щось відбувається, але якщо батьки не хочуть говорити про це, вони почнуть хвилюватися.Малеча почне припускати, що все страшніше, ніж є насправді. Тому вони можуть пригнічувати свої думки і почуття через страх засмутити батьків. Якщо батьки показують, що вони хочуть говорити на складні теми, такі як пандемія, це дає дітям можливість відчувати себе комфортно.
Якщо ваш малюк ставить багато питань, наприклад, коли знову він піде до дитячого садка?, скажіть, що ви не можете зараз дати точної відповіді, як тільки буде повідомлено, ви обов’язково скажете про це йому першому.
Дітям важливо чути, що вони в безпеці, та розуміти, хто про них потурбується у важкий час.
Розпорядок дня має бути чітким і для дітей, і для батьків, зважаючи на те, що вони зараз проводять багато часу разом.
Не варто дозволяти дітям під час карантину спати до обіду, оскільки продуктивний час для навчання і розвитку дошкільнят саме в першій половині дня.
Найкраще працює власний приклад батьків: прокинулися вранці – зробили зарядку. Не забуваємо про гігієну.
Графік повинен бути таким, щоб дитина мала певні межі, у яких вона буде більш організованою, тоді батьки будуть встигати більше, і малеча отримуватиме достатньо уваги.
Обідній сон обов’язковий, він додасть сил вашій дитині. Вечірній сон не пізніше 21:00 – 21:30.
У дошкільному віці діти найбільшемоційні. Знаходитись в іншій кімнаті, самостійно гратися і належати самим собі діти зазвичай довго не можуть. У них виникає чимало запитань, на які комусь треба відповідати. До того ж, це небезпечно. Тож, якщо ви працюєте вдома, не залишайте надовго дитину саму, краще залучіть рідних, аби вони придивилися за малюком.
Намагайтесь працювати, коли дитина відпочиває або знаходиться під наглядом інших членів родини.
Якщо дитина не хоче займатись, не варто її змушувати. Краще поверніться до цього пізніше. Головне – це спокій та порозуміння!
Спробуйте запропонувати дитині бути вихователем. Аудиторію можна створити з іграшок. Для того, щоб навчати, їй доведеться навчитись самій, як правильно мити ручки або рахувати.
Не відштовхуйте дитину під час приготування їжі, навпаки, залучіть її до процесу і використайте це для навчання. Приміром, запропонуйте дитині перекласти макарони в інший посуд та порахувати.
Залучайте дитину до будь-якої роботи та просіть про допомогу. Не нав’язуйте дитині хибні стереотипи: “ти заважаєш”, “ти зробиш не так, як треба”, “ти не зможеш”.
Дайте можливість татові також брати участь у вихованні та навчанні дитини. Допоможіть їм з малюком домовитися та організувати спільне проведення часу.
Залишайтеся позитивними!
Сила позитиву не може бути переоцінена в такі часи. Ваш тон повинен передати, що ви впевнені, що все буде добре, карантин обов’язково закінчиться, і згодом всі повернуться до звичного життя.
В.П.Клем, практичний психолог ДНЗ.

[Наверх]